Eiffelovka

Eiffelova věž

Eiffelova věž se stala symbolem města a je nejznámější a nejnavštěvovanější pařížskou památkou.V době svého vzniku, v r.1889, byla nejvyšší stavbou na světě.
Organizátoři Světové výstavy v roce 1889 chtěli vzpomenout stoleté výročí revoluce mimořádným památníkem. Byly předloženy stovky návrhů, z nichž některé byly spíše komické. Někdo navrhl postavit obrovskou gilotinu na památku obětí revoluce. Jiný návrh byl postavit 220 m vysoký sloup se silnou lampou na vrcholku, jež by osvětlila celou Paříž. A jiný inženýr měl představu mamutí fontány, ze které by za parných dnů tryskala svěží voda na celé město. Nakonec byl vybrán plán ing. Gustava Eiffela navrhující věž z kovových prvků. Celková váha věže činí 7 300 tun a společně s posledními přístavky dosáhla váha asi 10 000 t.

Po rozhodnutí postavit věž došlo k obrovské bouři protestů. Mnoho Pařížanů a literátů požadovalo zrušení stavby, protože měli obavy, že toto monstrum bude působit jako pěst na oko. Nicméně v lednu 1887 začaly práce na základech, jež sahaly do hloubky 14 m. Úhrnem přišla věž na 6 a půl milionu franků.

Na věž bylo třeba 7000 t železa, je konstruována z 15 000 kovových součástí, které drží pohromadě 2,5 miliónů nýtů, přičemž základna má průměr pouze 130 m. Pracovní skupina padesáti inženýrů a kresličů narýsovala 5 300 výkresů konstrukce, jejíž montáž si vyžádala 250 pracovníků. Pokud byste toužili udělat něco pro své zdraví a chtěli byste se obejít bez výtahu, je tu pro vás 1 665 schodů, po kterých se dostanete do třetího patra. Natření věže, které se provádí každých 7 let, vyžaduje 40 000 pracovních hodin a přes 60 tun barvy. Oscilace vrcholu při silném větru je 12 cm. Za obzvláště horkých dnů, když se kov věže roztahuje, může věž vyrůst o 15 cm. Za jasného dne je vidět z vrcholu věže do dálky asi 67 km. Celková výška včetně televizní antény dosahuje 324 m a zatížení představuje 4 kg na 1 cm2, tedy tolik, jako člověk sedící na židli. Ročně navštíví Eiffelovku 5 mil. turistů.


Dokončení Eiffelovky v roce 1889 bylo uvítáno 21 salvami z děla. V tomto roce, tedy v r. 1889, zaplatily 2 miliony návštěvníků po 5 francích za osobu, aby mohli vystoupit na vrchol věže. Brzy ale došlo ke sporu, který rozdělil Pařížany na ty, kteří byli pro věž, a na ty, co byli proti. Do akce “300” za odstranění monstra, které Paříž hyzdí, se zapojilo mnoho slavných architektů, spisovatelů a dalších umělců, např. Gounod, Maupassant a Dumas syn.

Sílící podpisové akce požadující odstranění věže vedly v roce 1910 k vypracování plánů na její demontáž, nikdo se ale neodvážil věž strhnout. Ironií osudu byla věž zachráněna za 1. světové války, kdy sloužila francouzskému generálnímu štábu jako důležité centrum pro radiotele-
grafické spojení. V červnu 1949 byly na vrchol věže připevněny televizní antény, a tak mohla Francie vidět první televizní zprávy.

Věž má tři poschodí a z každého se vám otevírá celkový pohled na Paříž. První poschodí je ve výšce 57 m a nacházejí se v něm obchody se suvenýry, restaurace, kavárna a bufet s rychlým občerstvením, kino uvádějící filmy o historii věže a pošta, který má výsadu prodávat známky
s označením "La Tour Eiffel – Paris" (10,30 – 19,30), dále je tam pobočka turistické kanceláře, přepážka na výměnu peněz a místnost rezervovaná pro mimořádné události.

Druhé poschodí je ve výšce 125 m a je odtud nejlepší rozhled. Tady najdete obchody, galerie
a přepychovou restauraci Julese Verna, která vám nabízí k výhledu menu za 500 f za 1 osobu.

Třetí patro ve výšce 276 m poskytuje panoramatický výhled na značnou část města. Pro dobrou orientaci jsou tu na zvláštní orientační tabuli ještě vysvětlivky. Najdete tam také kancelář "Salon Tour Eiffel", kterou si Gustav Eiffel postavil pro sebe a kterou užíval až
do roku 1923, kdy zemřel ve věku 91 let. Poslední patro Eiffelovky patří meteorologickému pracovišti a letecké navigaci.

V přízemí, blízko západní nohy věže, je možné navštívit strojovnu výtahu. Motory byly instalované v r. 1899. Pod věží se u severního pilíře nachází busta Gustava Eiffela od Bourdella.

Eiffelova věž - iluminaceEiffelovka - technické informace:

* Původní výška: 312 m (na horní
   části věže)
* Aktuální výška (včetně antény):
   324 m
* Nejhlubší základy: (sever a západ)
   leží 15m podzemí. V každém
   z těchto základů, jsou postaveny
   čtyři sloupy zdiva, nesou čtyři
   sloupky na každou nohu z věže,
   známé jako krokve.
* Celková hmotnost: 10.100 t
* Hmotnost železné konstrukce:
   7300 t
* Prostor mezi sloupy:
1. platforma: 4.415 m2
2. Vnitřní platforma: 1.430 m2
3. Vnitřní platforma: 250 m2
        Oficiální stránky věže
* Výška platformy:
1. platforma: 57 m
2. Vnitřní platforma: 115 m
3. Vnitřní platforma: 276 m
* Osvětlení: 336 600W projektorových
   lamp (sodíkové výbojky).
* Počet schodů: 1665
* Počet nýtů (celkem): 2 500 000
* Hmotnost barvy používané k nátěru: 60 tun každé malování
* Doba nutná pro malování: kompletní natření trvá sedm let.
* Počet výtahů: 5 (jeden ve východním pilíři, jeden v západním pilíři, jeden v severním pilíři,
   jeden soukromý výtah v jižním pilíři pro "Jules Verne" restauraci a jeden výtah pro zboží
   v jižním pilíři).
   Z druhého patra na vrchol ''duolifts''
* Rychlost výtahu: 2 m / sekundu.
* Kapacity výtahů
   Severní pilíř: 920 osob / hod
   Východní pilíř: 650 osob / hod
   Západní pilíř: 650 osob / hod
*Duolifts:
   1140 osob / hod Jules Verne: 10 osob
   Výtah pro zboží v jižním pilíři: 30 osob
* Počet osob pracujících na věži:
   SNTE: 280
   Restaurace: 240
   Suvenýry: 50
   Ostatní: kolem 50
* Počet analogových TV stanic: 6
* Počet volných digitálních TV stanic: 30
* Počet rozhlasových stanic: 31
* Počet antén: 120


Stavba Eiffelovy věže

    Eiffelova věž ve 3D